Potulky po Belgicku: Ypres

Autor: Martin Venhart | 1.6.2009 o 18:00 | Karma článku: 4,84 | Prečítané:  1336x

Ypres (po holandsky Ieper) je mesto ležiace v belgickej provincii Západné Flámsko. Do svetových dejín sa zapísalo ako miesto krvavých bojov v Prvej svetovej vojne. Yperský oblúk bol posledný kúsok Belgicka, ktorý sa nemeckej armáde nepodarilo obsadiť. Intenzívne boje prebiehali na úzkom páse zeme nikoho. Front sa napriek nasadeniu vtedajšej najmodernejšej techniky posúval len o pár kilometrov raz jedným, inokedy druhým smerom.

Práve tu boli po prvý krát v histórii masovo nasadené chemické zbrane. Nemci ako prví použili dusivú látku chlór. Účinok na nechránené britské, francúzske a kanadské jednotky bol zdrvujúci. Napriek tomu ho nemecké velenie nedokázalo využiť k väčšiemu úspechu. V roku 1917 sa na scéne objavuje jedna z najstrašnejších chemických zbraní aké si ľudstvo na seba vymyslelo - horčičný plyn, známy pod menom yperit.

Využil som slnečnú sobotu a vydal som sa do Ypres. Prezrel som si múzeum 'In Flanders fields', pamätníky s vytesanými menami padlých vojakov a niektoré z mnohých vojenských cintorínov. Krátka návšteva na mňa hlboko zapôsobila. Boje v okolí Ypres už pre mňa nie sú len udalosťou čo sa stala niekde ďaleko a dávno, ale niečo co sa odohralo tu, neďaleko od miesta kde teraz žijem. Exponáty v múzeu - plameňomety, plynové masky, yperitové granáty a bomby s chlórom rozprávajú, každý vlastnou rečou, o zbytočnom nešťastí.

Za každým menom na pamätníku, za každým náhrobným kameňom sa skrýva jedna ľudská tragédia. Boli to ľudia ako my, tiež mali svoje lásky, svoje sny a plány, mnohí mali deti... Rozmýšľal som o tom celú cestu domov.

Pútniku zvestuj lakedaimonským, že my tu v prachu ležíme ako zákony kázali nám.

 

 

Menenpoort

 

Menenpoort

 

Jeden z cintorínov

 

Stará tržnica-dnes je v nej múzeum

 

Stredoveké opevnenie s kanálom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kde Rómovia nie sú súčasťou problému, ale jeho riešenia

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

Autorská strana Jakuba Fila

Je to akoby sme si v garáži pustili motor a ešte aj pridávame plyn

O klíme si kladieme falošné otázky.


Už ste čítali?