Ypres (po holandsky Ieper) je mesto ležiace v belgickej provincii Západné Flámsko. Do svetových dejín sa zapísalo ako miesto krvavých bojov v Prvej svetovej vojne. Yperský oblúk bol posledný kúsok Belgicka, ktorý sa nemeckej armáde nepodarilo obsadiť. Intenzívne boje prebiehali na úzkom páse zeme nikoho. Front sa napriek nasadeniu vtedajšej najmodernejšej techniky posúval len o pár kilometrov raz jedným, inokedy druhým smerom.
Práve tu boli po prvý krát v histórii masovo nasadené chemické zbrane. Nemci ako prví použili dusivú látku chlór. Účinok na nechránené britské, francúzske a kanadské jednotky bol zdrvujúci. Napriek tomu ho nemecké velenie nedokázalo využiť k väčšiemu úspechu. V roku 1917 sa na scéne objavuje jedna z najstrašnejších chemických zbraní aké si ľudstvo na seba vymyslelo - horčičný plyn, známy pod menom yperit.
Využil som slnečnú sobotu a vydal som sa do Ypres. Prezrel som si múzeum 'In Flanders fields', pamätníky s vytesanými menami padlých vojakov a niektoré z mnohých vojenských cintorínov. Krátka návšteva na mňa hlboko zapôsobila. Boje v okolí Ypres už pre mňa nie sú len udalosťou čo sa stala niekde ďaleko a dávno, ale niečo co sa odohralo tu, neďaleko od miesta kde teraz žijem. Exponáty v múzeu - plameňomety, plynové masky, yperitové granáty a bomby s chlórom rozprávajú, každý vlastnou rečou, o zbytočnom nešťastí.
Za každým menom na pamätníku, za každým náhrobným kameňom sa skrýva jedna ľudská tragédia. Boli to ľudia ako my, tiež mali svoje lásky, svoje sny a plány, mnohí mali deti... Rozmýšľal som o tom celú cestu domov.
Pútniku zvestuj lakedaimonským, že my tu v prachu ležíme ako zákony kázali nám.