Slovenské experimenty v CERNe sú teraz online

Autor: Martin Venhart | 22.10.2014 o 23:19 | Karma článku: 3,10 | Prečítané:  695x

V uplynulých rokoch skupina z Oddelenia jadrovej fyziky Fyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied iniciovala experimenty za ktoré v plnej miere zodpovedá. Program je realizovaný na zariadení ISOLDE v CERNe, ktoré je schopné produkcie zväzkov exotických rádioaktívnych izotopov.

Prvým bol experiment IS521, pod mojím vedením. Tento experiment vyžadoval konštrukciu nového experimentálneho zariadenia na transport vysokorádioaktívnych vzoriek z miesta ožiarenia na miesto merania, pracujúci v podmienkach vysokého vákua. Systém, ktorý obsahuje viaceré unikátne technické riešenia, bol vybudovaný na Fyzikálnom ústave SAV, úspešne nainštalovaný na iónovod v CERNe a následne experiment IS521 realizovaný. Páskový transportný systém dostal meno TATRA.

Druhým experimentom, ktorý je vo fáze prípravy, je IS521 pod vedením môjho kolegu Martina Veselského. Tento bol schválený v plnom rozsahu Vedeckou radou CERNu a zaradený do oficiálneho programu. Experiment predpokladá využitie nového urýchľovača HIE-ISOLDE a predpokladáme jeho realizáciu v priebehu roku 2015.

S cieľom zvýšiť informovanosť laickej a odbornej verejnosti o progrese v experimentálnom programe slovenských skupín na CERN-ISOLDE vznikol webový portál ISOLDE ONLINE. K jeho vzniku ma motivovali práve otázky a záujem návštevníkov poslednej Noci výskumníkov. Na stránke sa budú pravidelne objavovať informácie o našom progrese v ďalšom vývoji spektrometra TATRA, o ďalších plánovaných experimentoch, analýze dát, možnostiach zapojenia sa študentov, úspechoch, neúspechoch, výhrach, prehrách, problémoch, financovaní a vôbec všetkého čo súvisí s našimi aktivitami na ISOLDE. Stránka vznikla ešte len dnes, ale sľubujeme, že informácií bude pribúdať.

Preto v mene Oddelenia jadrovej fyziky FÚ SAV a medzinárodných kolaborácií IS521 a IS581 v CERNe pozývam každého kto má záujem sa niečo nové a zaujímavé dozvedieť na adresu http://isolde.sav.sk. Alebo sa pridajte do našej skupiny na Facebooku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kde Rómovia nie sú súčasťou problému, ale jeho riešenia

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

Autorská strana Jakuba Fila

Je to akoby sme si v garáži pustili motor a ešte aj pridávame plyn

O klíme si kladieme falošné otázky.


Už ste čítali?